Chmura publiczna czy prywatna?

Posted on

Wzrost zainteresowania rozwiązaniem chmurowym

Obecnie ilość firm korzystających z rozwiązań chmury systematycznie się zwiększa. Usługi chmurowe są bardzo wygodne, a co najważniejsze dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb biznesu oraz możliwości każdego z klientów.

Chmura publiczna – dla kogo?

Chmura publiczna jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na budowę własnej serwerowni i ciężko im określić swoje zapotrzebowanie na usługi w dłuższej perspektywie czasu. Chmura publiczna zapewnia przewidywalny model kosztów oraz elastyczne skalowanie zasobów. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie, niż inwestycja w zasoby, które mogą okazać się zupełnie nieprzydatne w przyszłości.

Chmura prywatna – z czym wiąże się taka opcja?

Chmurę prywatną możemy zaobserwować w dwóch wersjach – modelu hostowanym, jak i lokalnym. Opcja związana z hostingiem zapewnia dużą oszczędność kosztów jeśli chodzi o sektor IT, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności na dość dużą skalę.

Jeśli chmura prywatna ma zostać zbudowana od początku do końca z zasobów klienta, wiąże się to z dość dużym wyzwaniem. Musimy zapewnić odpowiednio duży nakład początkowy. Konieczny jest zarówno wysokiej jakości sprzęt IT, jak i spełniająca wymagania odpowiednio duża serwerownia. Może się okazać, że koszt inwestycji znacznie przekroczy dostępny budżet. Dlatego chmura dla małej firmy wciąż rzadko występuje w opcji prywatnej. Ten typ chmury w rzeczywistości posiada obecnie dość niewiele przedsiębiorstw – głównie tych największych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *